Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta białko a odchudzanie

Białko a odchudzanie – dieta proteinowa

Data publikacji 8 lipca 2021


Dieta białkowa jest również znana jako dieta proteinowa. Należy do grupy tzw. diet niskowęglowodanowych. Dieta białkowa została opracowana w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku i szybko zyskała popularność.

Dieta białkowa – menu

Podstawą diety białkowej są wyłącznie pokarmy zawierające białko lub suplementy diety. Należy ograniczyć tłuszcze i węglowodany. Podczas diety wskazane jest picie dużej ilości wody. Aby ugasić pragnienie, dozwolona jest też niesłodzona herbata lub napoje izotoniczne.

Do pokarmów, które można spożywać, należą jajka, drób, ryby i chude mięso. Ponadto dozwolone są wszystkie rodzaje produktów mlecznych. Należą do nich na przykład odtłuszczone mleko, sery, jogurty. Białka znajdują się również w żywności pochodzenia roślinnego. Znajdują się między innymi w orzechach, grzybach, roślinach strączkowych i zbożach.

W diecie białkowej nie wolno spożywać owoców i warzyw o wysokiej zawartości cukru, takich jak banany, figi czy marchew. Ponadto z menu należy wykluczyć potrawy bardzo tłuste, chipsy, słodycze. Na talerzu nie ma miejsca dla gotowych dań, kiełbasek, ciastek. Całkowicie wykluczone z diety są słodkie napoje.

Suplementy diety

Suplementy diety, które można spożywać jako alternatywę dla diety białkowej, składają się z białkowego proszku, są wzbogacone witaminami i minerałami. Występują w różnych formach. Dostępne są na przykład zupy, batony proteinowe i koktajle. Spożywa się je jako zamiennik posiłku.

Białko a odchudzanie — co obiecuje dieta białkowa?

Podczas stosowania diety proteinowej nie powinno się spożywać więcej niż 1500 kalorii w ciągu dnia. Dieta odchudzająca trwa od jednego do maksymalnie ośmiu tygodni.

Podczas jedzenia produktów zawierających białko, organizm prawie nie otrzymuje tłuszczu i węglowodanów. W rezultacie najpierw rozkłada węglowodany, a następnie rezerwy tłuszczu. Dzięki temu następuje szybki spadek wagi.

Osoby, które trzymają się planu diety białkowej, szybko zrzucają kilogramy. W tym procesie organizm rozkłada tłuszcz, ale mięśnie nie znikają.

Poza tym dieta białkowa to dieta, w której nie trzeba się obawiać zachcianek na jedzenie. Pokarmy zawierające białko zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Dlaczego? Pokarm zawierający białko dociera z żołądka do jelit wolniej. Ponadto poziom cukru we krwi utrzymuje się na tym samym poziomie.

Czy dieta białkowa ma wady?

Ponieważ na tej diecie je się tylko pokarmy bogate w białko, jest to dieta zrównoważona. Może wystąpić niedobór witamin i ważnych składników odżywczych.

Można tego uniknąć, stosując suplementy diety. Zawierają one minerały, pierwiastki śladowe i witaminy. Jednak produkty te są dosyć drogie.

Osoby rozpoczynające dietę białkową, mogą przez pierwsze kilka dni odczuwać zmęczenie. Należy się liczyć z wystąpieniem bólu głowy i mięśni. Organizm musi się przyzwyczaić się do przejścia na spalanie tłuszczu. Jednak te efekty uboczne ustępują po kilku dniach.

Depilacja laserowa

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

czego nie jeść na diecie