missiu.pl

missiu.pl – Blog tematyczny o zdrowiu, diecie i lifestyle'u

Zakupy

Co powinien zawierać naturalny polski kosmetyk?

Co powinien zawierać naturalny polski kosmetyk?

21 wiek to czas, w którym zaczynamy na nowo doceniać wszystko, co naturalne, a ekologia staje się popularna. Ten trend obserwujemy również w przypadku kosmetyków. Obecnie na rynku kosmetyków znajdziemy jeszcze masę sztucznych, syntetycznych, a w efekcie tanich produktów. Takie produkty, poza samym procesem produkcji, mogą powodować uczulenie lub podrażnienia skóry. Dlatego też wiele konsumentów decyduje się płacić więcej, ale za produkty, które realnie mają swoje odpowiedniki w naturze.

Pułapka produktów „EKO”

Jesteśmy świadkami niewątpliwej mody na ekologiczne produkty. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sąsiedzi rywalizowali, kto ma lepszy samochód czy telewizor, a dzisiaj o to, kto jest bardziej pro ekologiczny. I choć sam zamysł jest pozytywny, to niestety można natknąć się na pułapki, a konkretnie producentów, którzy podpinają się pod trend ekologiczny, nie mając z nim nic wspólnego. Kosmetyki to branża, w której ten problem jest szczególnie widoczny. Kosmetyki z napisem „BIO” na opakowaniu sprzedają się lepiej, a często mają niewiele wspólnego z naturalnością.

Kosmetyk naturalny, czyli jaki?

Istnieją światowe standardy COSMOS (Cosmetics Organic Standard), które określają normy, zgodnie z którymi możemy sklasyfikować produkt jako naturalny, a więc też czym są naturalne kosmetyki polskie, bo standardy są globalne.

Zgodnie z tymi wytycznymi kosmetyk naturalny powinien zawierać:

1. Przyjazne środowisku opakowanie. Nie możemy mówić o ekologicznym produkcie, jeśli opakowanie, w które jest zapakowane, na przykład, z nieodnawialnego plastiku. Takie opakowanie, po wyrzuceniu, będzie problemem dla środowiska, a także nie nada się do recyklingu.

2. Proces produkcji musi być pro ekologiczny. Tutaj podobnie jak w poprzednim punkcie – jeśli sam produkt lub jego opakowanie są produkowane w fabryce, która jest katastrofą dla środowiska, to nie ma mowy o produkcie, który jest przyjazny środowisku. Oczywiście w fabryce nie ma nic złego, o ile spełnia proekologiczne standardy dotyczące produkcji, zużycia energii, czy odpowiedniego zarządzania wytworzonymi odpadami.

3. Skład naturalnych składników musi być na poziomie minimum 95%.

4. W przypadku konieczności konserwowania kosmetyku mogą być użyte jedynie naturalnie występujące konserwanty, takie jak kwas benzoesowy, kwas sorbowy, alkohol benzylowy.

Zgodnie z wytycznymi COSMOS kosmetyk naturalnie nie powinien:

1. Nie powinien zawierać składników, które były testowane na zwierzętach. Wytyczne zabraniają też testowania finalnego produktu na zwierzętach.

2. Nie powinien zawierać sztucznych, syntetycznych środków, jak różnego rodzaju emulgatorów czy produktów/organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

3. Nie powinien być pakowany do opakowań, które w składzie mają piankę polistyrenową lub jakiekolwiek elementy produkowane w ramach GMO.

Udostępnij