Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko niemowlę nie chce spać

Co zrobić gdy niemowlę nie chce spać?

Data publikacji 5 lipca 2021


Małe dzieci często miewają problemy ze snem. Płaczące niemowlaki mogą ząbkować, być chore lub głodne. Taka sytuacja stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia maleństwa, ale także wpływa negatywnie na samopoczucie rodziców. Dlatego zawsze wtedy, gdy niemowlę nie chce spać, warto poszukać przyczyny całej sytuacji, tak aby móc skutecznie sobie z nią poradzić.

Niemowlę nie chce spać – przyczyny

Zanim zaczniemy się przejmować tym, że nasze dziecko nie chce spać, warto pamiętać o tym, że każdy noworodek będzie potrzebował różnych ilości snu. Owszem, niemowlęta z reguły przesypiają większą część doby, jednak nie oznacza to, że wszystkie dzieci będą zasypiały bez problemów.

Jedną z przyczyn tego, że nasza pociecha nie śpi w nocy, może być infekcja. Przy infekcji, zanim pojawią się problemy ze snem, zazwyczaj możemy obserwować inne symptomy takie jak katar, kaszel czy nerwowość dziecka. Zanim więc położymy niemowlaka spać, należy udrożnić mu nos, tak aby choć trochę ułatwić mu oddychanie. W razie potrzeby, należy także podać środek przeciwgorączkowy, a w skrajnych przypadkach – udać się po pomoc do lekarza.

Oprócz infekcji, inną popularną przyczyną zaburzeń snu u niemowląt są wyrzynające się ząbki. Opuchnięte i bolące dziąsła w znacznym stopniu utrudniają maleństwom zasypianie i normalne funkcjonowanie.

Przeszkodą dla spokojnego snu naszego dziecka może być także głód. Do sytuacji tych dochodzi szczególnie wtedy, gdy dziecko jest karmione piersią, pokarm matki jest bowiem lekko strawny co wymaga zdecydowanie krótszych przerw pomiędzy kolejnymi karmieniami. Ponadto, niewielkich rozmiarów żołądek dziecka, nie jest w stanie przyjąć zbyt dużych ilości pokarmu.

Kolejnym powodem przez które niemowlę nie chce spać, może być przepełniona pielucha. Ten prozaiczny problem, może bardzo szybko i skutecznie przerwać nawet najbardziej twardy ze snów.

Dziecko nie śpi – może jest mu niewygodnie?

Dzieci budzą się w nocy również dlatego, że najzwyczajniej w świecie, jest im niewygodnie. Coś je swędzi lub krępuje ich ruchy – niemowlaki na wszystkie sytuacje tego typu będą reagowały głośnym płaczem. Czasami bywa też tak, że dzieciom jest po prostu za gorąco. Rodzice, niejednokrotnie przesadzają z grubością lub liczbą nakładanych ubrań, co sprawia, że dziecko zaczyna się przegrzewać, a tym samym odczuwać dyskomfort.

Niemowlę nie chce spać – brak bliskości mamy

Bliskość mamy potrafi zdziałać cuda. Niemowlaki często wybudzają się ze snu, gdy nie ma przy nich bliskiej osoby. Dotyk czy ciepło ciała ukochanej mamy pozwala dziecku uspokoić się i poczuć bezpiecznie.

obozy młodzieżowe

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Suche baseny z piłeczkami