Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko dziecko z ADHD

Czy dziecko z ADHD może chodzić do normalnej szkoły?

Data publikacji 25 czerwca 2024


Dzieci z ADHD wymagają nieco odmiennego podejścia w obszarze edukacji. Mimo że duża świadomość na temat tego zaburzenia ułatwia im życie, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy dzieci z ADHD mogą chodzić do normalnej szkoły? Warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. 

Dzieci z ADHD a nauka w normalnej szkole

Jeszcze kilka lat temu nikt w Polsce nie zastanawiał się nad specjalnymi warunkami nauki, które miałyby ułatwiać funkcjonowanie osobom z ADHD. Dziś za sprawą lepszego poznania tego zaburzenia, wiemy, że:

  1. młodzi ludzie z zespołem nadaktywności psychoruchowej potrzebują większej ilości przerw w nauce — ich zdolność do utrzymywania skupienia przez dłuższy czas jest ograniczona. 

  2. Istotne jest, aby budować pozytywne wzmocnienie u młodego człowieka w stosunku do szkoły — 

  3. Przerwa dla tych dzieci powinna im maksymalnie ułatwiać regulację pobudzenia. 

  4. Istotne jest, aby chwalić dziecko za osiąganie sukcesów w szkole — nawet tych najmniejszych. Dzięki temu będzie ono wykazywać większe zaangażowanie w proces edukacji. 

Niestety polski system edukacji wciąż nie postrzega ADHD wystarczająco poważnie — tym samym dzieci dotknięte tych zaburzeniem nie mogą liczyć na specjalne warunki nauki. Niemniej szkoła jest zobowiązana do zapewnienia wsparcia psychologa lub pedagoga dla takiej osoby. 

Aby lepiej przygotować dziecko do szkolnych zmagań, można skorzystać ze wsparcia psychologa — nawet można posunąć się do zamówienia wizyty online u psychologa, który specjalizuje się w tematyce ADHD — adresem, pod którym można znaleźć taką pomoc jest strona psychologwnecie.pl

Edukacja domowa

Częstym objawem, który cechuje funkcjonowanie dzieci z ADHD są utrudnione relacje z rówieśnikami. Między innymi z tego powodu dobrym pomysłem może być zorganizowanie dziecku edukacji domowej. 

W przypadku tego modelu nauczania za edukację dziecka odpowiada rodzic. Szczególną jego cechą, która może być ważna dla dzieci z ADHD jest brak kartkówek i ocen. Ten element także wpływa demotywująco na osoby dotknięte zespołem nadaktywności psychoruchowej. 

Problemy w szkole, z którymi mierzą się dzieci z ADHD

Dzieci dotknięte ADHD wykazują w szkole dysfunkcje na kilku polach. 

  1. Przede wszystkim problemem jest tutaj trudność w skupieniu. Czasem nawet najmniejszy bodziec potrafi je wytrącić z trybu skupienia. Często w przypadku najmłodszych nie występuje tzw. hiperskupienie podczas nauki. Zwłaszcza że często muszą się uczyć rzeczy, które nijak je interesują. Często dzieci z ADHD nie są w stanie przez długi czas słuchać poleceń nauczyciela. To skutkuje często dużą frustracją po ich stronie, jak również uwagami ze strony pedagoga. Problem staje się tym większy, gdy nauczyciel nie wie o zespole nadpobudliwości psychoruchowej u jego ucznia. 

  2. Hiperaktywność u dzieci z ADHD jest kolejną przeszkodą, która występuje w procesie nauczania. Z reguły osoby te w szkole mają problem z pozostawaniem w ławce przez dłuższy czas. Wiercą się i kręcą, a niekiedy nawet przeszkadzają innym w nauce. Przyczyną takich zachowań jest mniejsza zdolność do zapanowania nad swoimi emocjami i chęć dania im upustu w niestosownych chwilach — taką na pewno jest właśnie lekcja w szkole. 

  3. Równie dużym wyzwaniem jest impulsywność najmłodszych z tym zaburzeniem. Wyraża się ona w przerywaniu wypowiedzi innych, odpowiadaniu na pytania nauczyciela, mimo że nie udzielił on głosu danej osobie.

Oczywiście wszystkie zachowania wynikające z powyższych cech można kontrolować w pewnym stopniu — istotna jest tutaj psychoedukacja, ewentualna psychoterapia, a także farmakoterapia, jeśli lekarz uzna ją za uzasadnioną. 

Artykuł sponsorowany

Jak efektownie łączyć składniki w sałatkach?

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kiedy i jak wprowadzić dziecko do świata książek?