Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle przepis na mydło

Domowe kosmetyki dla wszystkich, czyli przepis na mydło

Data publikacji 22 czerwca 2021


Coraz większą popularnością cieszy się samodzielne przygotowywanie wędlin, chleba czy jogurtów. Podobnie rzecz ma się z kosmetykami. Dla wielu osób produkowanie domowych kosmetyków na własny użytek, np. mydła to prawdziwe hobby. Okazuje się, że przepis na mydło nie jest bardzo skomplikowany i poradzi sobie z nim każdy.

Co musi znaleźć się w domowym mydle?

Mydła dostępne w sklepach, nawet te przeznaczone dla dzieci, to prawie zawsze nawet kilkanaście różnorodnych składników. W niektórych mydłach znajdziemy nawet tłuszcze zwierzęce. Im mniej składników, tym oczywiście lepiej, ale wtedy zazwyczaj okazuje się, że cena mydła pozwala nam zakupić co najwyżej takie naturalne mydełko tylko sporadycznie, a przecież mydła w domu przy licznej rodzinie zużywa się znacznie więcej.

Jeśli przygotujemy ten kosmetyk samodzielnie w domu, to zyskamy porządny kawałek mydła z naturalnych składników, którego będą mogli używać wszyscy domownicy, w tym przede wszystkim dzieci. Podstawowy przepis na mydło to trzy najważniejsze składniki, czyli:

– tłuszcze – są to głównie oleje, np. z oliwek, kokosowy, kakaowy itp.
– woda destylowana,
– wodorotlenek sodu.

Przygotowując samodzielnie mydło należy pilnować się receptury. W tym wypadku nie można stosować składników „na oko”, bo może się okazać, że mydło po prostu nie wyjdzie.

Dodatkowe składniki

Najczęstszym olejem stosowanym do domowej produkcji mydła jest oliwa z oliwek. Jednak nie może to być ta, której używamy w kuchni. Oliwa do mydła musi pochodzić z wytłoczyn. Mydło można wzbogacić także dodatkiem innego oleju, np. kokosowego czy kakaowego. Poza tym można uzupełnić je jeszcze w inne składniki całkowicie naturalne, np. drobinki, które pomogą usunąć nam martwy naskórek, takie jak mielone płatki owsiane, łupinki z orzechów, wysuszone i pokruszone kwiaty i zioła, kawę oraz wiele innych. Dodaje się również według uznania olejki eteryczne, które zapewnią piękny zapach oraz naturalne barwniki, które odpowiadają za ładny kolor.

Niezbędne akcesoria

Każdy przepis na mydło to także spis niezbędnych do jego przygotowania akcesoriów. Są to przede wszystkim gumowe rękawice oraz okulary ochronne, ponieważ roztwór w trakcie przygotowywania jest substancją żrącą. Warto więc zabezpieczyć także swoje ubranie. Niezbędne są również takie akcesoria jak waga, termometr oraz naczynia, w których będzie się podgrzewać i następnie mieszać poszczególne masy. Do mieszania roztworu najlepiej nadaje się blender, ale można to robić również przy pomocy łyżki.

Depilacja laserowa

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Depilacja laserowa