Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko jakie witaminy dla dzieci

Jakie witaminy dla dzieci są najważniejsze?

Data publikacji 1 września 2021


Dzieci cały czas rosną. Aby ich wzrost i rozwój przebiegały prawidłowo, potrzebują wielu składników odżywczych — witamin, minerałów, pierwiastków śladowych. Wiele z nich organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Dlatego musimy je spożywać wraz z pożywieniem. Jakie witaminy dla dzieci są najważniejsze i czy należy je suplementować?

Nie tylko suplementy diety

Dietetycy są zgodni co do tego, że spożywanie zdrowych, naturalnych i świeżych produktów spożywczych jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.

Suplementy diety i żywność wzbogacona tymi substancjami są przydatne dla zdrowych osób tylko w bardzo szczególnych przypadkach. Każdy, kto chce je przyjmować, powinien wcześniej zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Należy być ostrożnym, bo suplementy też można przedawkować.

Czy dzieci potrzebują dodatkowych suplementów witaminowych?

Zazwyczaj zdrowe dzieci, których dieta jest bogata w składniki odżywcze, nie potrzebują suplementów witaminowych.
Witaminy A i D są szczególnie ważne jako środek zapobiegający krzywicy i zapewniający zdrowy wzrost i układ odpornościowy. Należy zwracać szczególną uwagę, aby te witaminy były zawarte w diecie dziecka. Witamina D jest również produkowana, gdy dziecko regularnie przebywa na świeżym powietrzu — wystarczy 30 minut dziennie.
Równie ważna jest witamina B1, która wpływa na prawidłowy metabolizm węglowodanów i uwalnianie energii.
Ponadto należy pamiętać o żelazie, przyczyniającym się do rozwoju funkcji poznawczych.
Pozostałe ważne witaminy, których nie może zabraknąć w dziecięcej diecie to witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, witamina K, biotyna, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, magnez, mangan, selen i cynk.

Jak sprawić, by dziecko się zdrowo odżywiać?

Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza dziecku wszystkich witamin i składników odżywczych, których potrzebuje do zdrowego rozwoju. Jednak utrzymanie takiej diety nie zawsze jest łatwe. W pewnym momencie większość dzieci przechodzi fazę, w której borykają się ze wszystkim, wybrzydzają, grymaszą i gardzą nawet najsmaczniejszym posiłkiem.

W takich sytuacjach zachowaj spokój. Możesz zaproponować dziecku zdrowe jedzenie, ale pozwól mu decydować, ile i co zje. Zazwyczaj dzieci wiedzą, kiedy są głodne, a kiedy syte.

Utrzymuj regularne pory posiłków i przekąsek, biorąc pod uwagę porę drzemki Twojego przedszkolaka. Podawaj trzy główne posiłki i dwie lub trzy małe, zdrowe przekąski między posiłkami.

Główne posiłki nie powinny być podawane tuż przed snem, ponieważ dziecko może być wtedy zbyt zmęczone, aby jeść. Lepiej daj mu małą przekąskę lub coś do picia i poczekaj z daniem głównym, aż się obudzi. Małe przekąski między głównymi posiłkami, sprawią, że Twoje dziecko nie będzie głodne i rozdrażnione.

Jak efektownie łączyć składniki w sałatkach?

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kiedy i jak wprowadzić dziecko do świata książek?