Ciekawostki o zdrowiu w ciąży, wpływ ziół na mamę i maluszka
Data publikacji 14 lipca 2021
Zdrowie definiowane jest jako stan dobrego samopoczucia, zarówno fizycznego, psychicznego, jak również socjalnego. Zgodnie z definicjami Światowej Organizacji Zdrowia, obejmuje ono sytuację, w której budowa i czynności tkanek i narządów są poprawne, utrzymują wewnętrzną równowagę i zapewniają adaptację do otaczających warunków. Niewątpliwie stanem, w którym to poczucie równowagi wewnętrznej, a także fizycznej i psychicznej może być zaburzone jest ciąża. Jest to okres szczególny, czas przemian zachodzących w ciele, jak i w postrzeganiu i wartościowaniu świata. Ten szczególny, wyjątkowy czas jest często nękany przez pojawiające się wątpliwości wynikające z nowej sytuacji. Ciekawostki o zdrowiu w ciąży dotyczą na przykład ziół. Istnieje bowiem wiele teorii dotyczących ziół, ich działania i wpływu na zdrowie przyszłej mamy i jej maluszka. Niektóre z nich są prawdziwe, inne błędne.
Zioła bezpieczne w ciąży
Bezpieczeństwo stosowania ziół w okresie ciąży, zależy nie tylko od ich poszczególnych gatunków, ale również od tego czy były stosowane przez kobietę przed zajściem w ciążę. Niektóre zioła mogą bowiem zawierać alergeny, na które kobiety ciężarne są bardziej wrażliwe. Cześć z ziół może być bezpiecznie stosowana, ale zawsze należy pamiętać o ich właściwym dozowaniu i nie przekraczaniu dozwolonych ilości dobowych. Te same zioła spożywane w ilościach znikomych i profilaktycznych mogą bowiem łagodzić ciążowe dolegliwości, natomiast przedawkowane mogą mieć bardzo negatywne skutki.
Jakie zioła są bezpieczne w ciąży
Wśród ziół uważanych za bezpieczne w ciąży należy wymienić między innymi: pokrzywę zwyczajną, rumianek, imbir, siemię lniane, malinę właściwą, czy prawoślaz.
Walory ziół bezpiecznych w ciąży
Zioła są źródłem wielu witamin, mikroelementów i substancji czynnych. Pokrzywa zwyczajna zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza i wapnia. Pomaga zapobiegać anemii oraz z powodu działania moczopędnego – gromadzeniu się nadmiaru wody w organizmie. Dodatkowo, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru. Melisa lekarska koi nerwy i ułatwia spokojny sen oraz łagodzi poranne nudności. Natomiast mięta pieprzowa wspomaga działanie przewodu pokarmowego oraz łagodzi rozdrażnienie i uczucie niepokoju. Popularnym ziołem stosowanym w ciąży jest rumianek. Wpływa pozytywnie na działanie układu trawiennego oraz stosowany zewnętrznie, działa przeciwzapalnie i odkażająco.
Ziołem owianym złą sławą jest z kolei malina, a w zasadzie jej liście. W obiegowej opinii, picie naparu z liści maliny właściwej może wywoływać skurcze macicy, prowadzące w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. Okazuje się jednak, że napój ten spożywany w małych ilościach korzystnie wpływa na dobrostan macicy, tonizując ją, wzmacniając i odżywiając. Dopiero w momencie rozpoczęcia akcji porodowej, spożycie go może wzmocnić skurcze i przyspieszyć cały proces porodu.
Zioła zakazane w ciąży
Wśród ziół bezwzględnie zakazanych do stosowania podczas ciąży należy między innymi: krwawnik pospolity, piołun, czy lubczyk ogrodowy.