Jak pozbyć się wody z organizmu i dlaczego nie jest to takie proste
Data publikacji 18 lipca 2021
Nadmierna ilość wody w organizmie nie jest korzystna i przeważnie należy z tym zjawiskiem walczyć. Gromadząca się woda powodować może obrzęki i nadmiarowe kilogramy, jednak problem nie dotyczy wyłącznie aspektu odchudzania. Sam fakt, że organizm nie radzi sobie z gospodarką wodną, powinien zachęcić daną osobę do kontaktu z lekarzem, zrobienia badań i zdiagnozowaniu przyczyny zjawiska.
Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?
Zauważalnymi symptomami problemów z gospodarką wodną są obrzęki, powstające głównie w obrębie kończyn, a także worki pod oczami. Całe ciało wydaje się cięższe (widać to również we wskazaniu wagi), wiąże się z tym narastające zmęczenie i zniechęcenie. Osoby skarżą się na różnego rodzaju bóle, m.in. nóg lub głowy. Mogą być rozdrażnione, mieć kłopoty z zasypianiem, czuć stałe zmęczenie mimo lekkiego trybu życia itd.
Bardzo często zjawisko wynika, paradoksalnie, z postępującego odwodnienia, zakładając oczywiście wydolność układu krwionośnego i wydalniczego. Dlatego też w sytuacji zauważenia u siebie opisanych problemów dobrze jest skontaktować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania. Pozwoli to wykryć np. rozwijającą się chorobę serca lub nerek. Jeśli nic takiego nie występuje, warto pamiętać o konieczności szybkiej poprawy codziennych nawyków, bo niewystarczające nawodnienie w krótkim czasie może doprowadzić do kłopotów z powyżej wspomnianymi narządami.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Organizm nie będzie gromadził wody w tkankach, jeśli osoba zadba o regularne i wystarczające nawadnianie. Doprowadzana z zewnątrz ilość wody sprawi, że nie były potrzebne żadne zapasy i sytuacja zmieni się w krótkim czasie. Niezależnie od pory roku warto codziennie pić około dwóch litrów wody, natomiast w lecie i podczas intensywnego ruchu ilość ta może być jeszcze zwiększona. Warto wszędzie zabierać ze sobą butelkę wody źródlanej, najlepiej mineralnej i niegazowanej. Niewskazane są napoje alkoholowe, które sprzyjają odwadnianiu się organizmu.
Trzeba także popracować nad dietą. Jednym z często spotykanych problematycznych składników jest sól, która powoduje kłopoty z właściwym gospodarowaniem wodą. Nie można stosować jej zbyt dużo, a niektóre osoby niestety nie wyobrażają sobie doprawiania potraw w inny sposób. Poza ograniczeniem samodzielnego solenia dobrze jest też zwracać uwagę na zawartość sodu w kupowanych produktach, szczególnie przetworzonych (gotowe potrawy, przekąski, dodatki). Dieta powinna być dobrze zbilansowana i zróżnicowana, zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba chce się odchudzać i nie chce popełniać związanych z tym błędów.