Odchudzanie bez głodu – jak zmniejszyć apetyt?
Data publikacji 3 lipca 2021
Mniejszy apetyt — to brzmi bardzo kusząco. To właśnie apetyt na słodkie lub słone potrawy sprawia, że odchudzanie jest tak trudne. Produkty reklamowane jako środki hamujące apetyt lub dające uczucie sytości obiecują, że zmniejszają uczucie głodu lub zwiększają uczucie sytości, a tym samym pomagają w redukcji masy ciała. Jednak mechanizmy ich działania są różne. Jak zmniejszyć apetyt? Czy istnieje złoty środek?
Środki hamujące apetyt
Większość suplementów diety hamujących apetyt zawiera ekstrakty z yerba mate lub guarany, które mają lekkie działanie tłumiące głód, pobudzają i lekko odwadniają, ale nie prowadzą do rzeczywistej, a już na pewno nie do trwałej utraty wagi. Rzekomy efekt przeciwdziałania głodowi nie został naukowo udowodniony.
Substancje pęczniejące z błonnika pokarmowego, takie jak pektyna, alginian, celuloza czy glukomannan, są w stanie związać odpowiednią ilość wody w jelicie i pęcznieć, co z kolei wywołuje uczucie sytości. Jednak naukowe dowody na działanie tych substancji są dostępne tylko dla glukomannanu.
Do produktów hamujących apetyt często zalicza się tzw. blokery tłuszczu. Z powodu zablokowania trawienia tłuszczu w jelicie, wysokokaloryczne tłuszcze są wydalane w postaci niestrawionej, co prowadzi do zwiększonej aktywności jelit i uczucia sytości.
Na co należy uważać, stosując środki zmniejszające apetyt?
Bez dodatkowego ograniczenia kalorii żaden z tych produktów nie przyniesie spektakularnych efektów. Oprócz zmiany diety, aby osiągnąć trwałą redukcję wagi, konieczne są trwałe zmiany w odżywianiu i odpowiednia dawka ruchu.
Środki zmniejszające apetyt niosą ryzyko, że przyzwyczaisz się do efektu sytości. Jeśli odstawisz te produkty po jakimś czasie, musisz uważać, aby nie zrekompensować braku sytości większą ilością jedzenia, lepiej dużo pić i jeść surowe warzywa.
Niektóre produkty zawierają również substancje roślinne o działaniu przeczyszczającym (np. senes, korzeń rabarbaru, rokitnik) lub odwadniającym (np. pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp czy brzoza), dzięki czemu utrata wagi jest tylko częściowo realna.
Naturalne środki hamujące apetyt
Ze względu na dużą zawartość białka i błonnika, idealną przekąską są orzechy i migdały. Warzywa i owoce — szczególnie te, które wymagają długiego przeżuwania — również zaspokajają głód i zmniejszają apetyt.
Rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca lub fasola, są dobre w daniach na ciepło, najlepiej w połączeniu z odrobiną chilli.
Dobrą, długo sycącą przekąską są jajka na twardo. Wystarczy jedno jajko, aby mieć uczucie sytości.
Pomagają też ciepłe napoje, takie jak rosół warzywny czy herbata. Wypełniają żołądek i sprawiają, że czujemy się mniej głodni.