Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie jak poprawić jakość snu

Jak poprawić jakość snu? Domowe sposoby na zasypianie

Data publikacji 8 września 2021


Dobry sen jest dla nas niezwykle ważny. Dzięki niemu możemy sprostać wyzwaniom codziennego życia i zachować zdrowie. Jeśli chcemy być produktywni, musimy zadbać o regenerację psychiczną i fizyczną. 8-godzinny sen jest podstawą i nie powinien być luksusem, ale rutyną. Jednak nie zawsze tak jest. Jak poprawić jakość snu, aby spokojnie przesypiać noce?

Naturalne podstawy dobrego snu

Czasami bardzo trudno jest zasnąć po stresującym dniu. Bezsenność dotyka wielu ludzi i może być związana z różnymi czynnikami.

Wiele osób, mających problemy ze snem, w pierwszej kolejności sięga po leki nasenne. Zamiast tabletek warto wypróbować naturalne domowe środki, które często mogą złagodzić lub wyeliminować problemy ze spaniem. Obejmują one nie tylko zioła, ale i odpowiedni styl życia.

Zanim zaczniesz się martwić, co może pomóc ci lepiej spać, najpierw przyjrzyj się swoim nawykom. Przede wszystkim spróbuj nauczyć się dostosowywać swoje życie, aby poprawić swój sen w sposób naturalny, bez specyfików aptecznych.

Jak poprawić jakość snu? – zmiana nawyków

Kawa jest bardzo smaczna, ale przy problemach ze snem warto ją ograniczyć. Szczególnie ważne jest, aby zachować umiar w piciu kawy późnym popołudniem i wieczorem. Lepiej przestawić się na herbatę, jednak nie czarną, bo ona też ma działanie pobudzające. Najlepszym wyborem będzie herbata zielona lub owocowa.

Ćwiczenia, ale zbyt późne treningi mogą utrudniać zasypianie.
Podobnie jest z późnymi posiłkami i piciem alkoholu, które często prowadzą do koszmarów lub niespokojnego snu.

Domowe sposoby na zasypianie

Kiedy nie można zasnąć lub sen jest przerywany i niespokojny warto sięgnąć po sprawdzone naturalne sposoby naszych babć. Oto niektóre z nich:

1. Napar z waleriany uspokaja nerwy

W medycynie ludowej waleriana była stosowana od wieków, szczególnie w przypadku napięcia, stresu i problemów ze snem. Efekty jej działania zostały udowodnione w licznych badaniach.

Składniki chemiczne waleriany działają uspokajająco, napar ułatwia zasypianie.
Herbatę z waleriany można kupić w aptece lub samemu. Aby to zrobić, należy zalać gorącą wodą niewielką ilość zmiażdżonego korzenia kozłka i pozostawić na chwilę do zaparzenia.

2. Lawenda ułatwia zasypianie

Badania pokazują, że olejek lawendowy działa uspokajająco i dobrze wpływa na sen. Głównym składnikiem aktywnym jest zawarty w nim olejek eteryczny, który od wieków jest przepisywany na różne stany niepokoju.

Bardzo popularne są również poduszki ziołowe z wypełnieniem, które przez dłuższy czas wydzielają kojący zapach lawendy.

Olejek lawendowy można go używać na wiele różnych sposobów, na przykład w dyfuzorze, lampie zapachowej lub jako dodatek do mydła.
Czy to w łazience, w kuchni czy w salonie – aromaty rozprowadzają relaksującą nutę zapachową w każdym pomieszczeniu.

3. Ciepła kąpiel

Dobrze działają ciepłe kąpiele. Ciepło rozluźnia mięśnie i wycisza gonitwę myśli w głowie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
Temperatura ciała naturalnie spada podczas snu. W trakcie kąpieli temperatura wzrasta, zanim szybko się ochłodzi. Ma to działanie relaksujące.
Można też stosować różne dodatki do kąpieli, które działają uspokajająco: na przykład kwiaty lawendy lub chmielu.

Jak stworzyć jadłospis na tydzień dla rodziny?

Redakcja missiu.pl

Dzielimy się wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu mody, diety i zdrowia. Doradzamy też w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci. Zobacz już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?